Denon Home 200
Available, delivery time: 1-3 working days *
€349.00 Incl. VAT plus shipping
07171 87 12 0
Product
Wireless Smart Speaker with HEOS™ and Dolby Atmos Music
The Denon Home 200 wireless smart speaker delivers rich, detailed stereo sound and immersive Dolby Atmos Music for any room. Setup takes just a few minutes, and the HEOS app makes streaming and control a breeze. With its elegant design, the Denon Home 200 is the epitome of performance and style.
- Standalone Stereo Speaker
- Dolby Atmos Music
- 3-driver system
- Bluetooth, Wi-Fi, AirPlay 2
- Powered by HEOS
- Expandable system
Exceptional sound that fits any room
The Denon Home 200 wireless smart speaker delivers rich stereo sound and immersive Dolby Atmos Music. The HEOS™-enabled speaker allows for streaming and control via a central app and is incredibly easy to set up. It’s perfect for any room in your home.
Premium sound—anytime, anywhere
Easy setup for instant listening pleasure
Whether you want to start your day with your feel-good playlist or create a cozy atmosphere in the evening—Denon Home makes great sound a breeze. Denon Home’s wireless smart speakers connect instantly to your device, so you can stream songs directly from your favorite music services or via the HEOS app.
Hear the difference with Denon
Every Denon Home product is precisely tuned in Japan by the Denon Sound Master. The result is a rich, detailed sound that fills your room and makes every song sound more vibrant and captivating.
Stylish Eye-Catcher
Denon Home speakers look just as good as they sound. They not only deliver outstanding sound but also enhance the look of any room.
Powered by HEOS
As the heart of the Denon ecosystem, HEOS brings your music and devices together in one easy-to-use app. Setup takes just a few minutes, and operation is a breeze. Through the app, you can stream songs from your favorite music services, adjust sound settings, or add speakers at any time.
Stereo Pairing
Every Denon Home Smart Speaker delivers stereo sound and Dolby Atmos Music, but pairing two speakers as a stereo pair creates an even more immersive and captivating listening experience.
A system that grows with your needs
For flexible music listening throughout your home, you can group your speakers or create zones. The choice is yours: listen to the same music everywhere or play a different song in every room.
Source: www.denon.com
Safety Instructions
D&M Europe B.V.
Oude Stadsgracht 1, 5611 DD Eindhoven , Niederlande
Email: info@denon.de
Recommendations
We have many combinations of HiFi devices in our stores in test, our recommendation harmonize in the best possible way. Promised!
Downloads
Technical Information
| Device type: | Network speakers |
|---|---|
| Width: | 14,0 cm |
| Height: | 21,6 cm |
| Depth: | 14,0 cm |
| Weight: | 2,2 kg |
| Standard colour: | Black |
| Color: | Black |
| Construction: | Stereo loudspeaker |
| App control: | Yes |
| Operation on the device: | Touch control panel |
| Voice control: | Yes |
| USB inputs: | 1x USB type C |
| WIFI: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| AirPlay: | Yes |
| Jack inputs: | 1x 3.5 mm jack |
| AirPlay wireless standards: | AirPlay 2 |
| Siri: | Yes |