Denon Home 400
Available, delivery time: 1-3 working days *
€499.00 Incl. VAT plus shipping
07171 87 12 0
Product
Wireless Smart Speaker with HEOS™ and Dolby Atmos Music
The Denon Home 400 wireless smart speaker with Dolby Atmos Music surrounds you with rich, expansive sound that reveals every nuance of your music. Two built-in tweeters provide a natural-sounding vertical dimension and an even more immersive soundstage, while HEOS simplifies setup and streaming. With its elegant design, the Denon Home 400 is the epitome of performance and style.
- Standalone stereo speaker
- Dolby Atmos Music
- Six-driver system with integrated tweeters
- Bluetooth, Wi-Fi, AirPlay 2
- Powered by HEOS
- Expandable system
Exceptional sound in every room
The Denon Home 400 with Dolby Atmos Music delivers rich, expansive sound that reveals every nuance of your music. Two built-in tweeters provide a natural-sounding vertical dimension and an even more immersive soundstage, while HEOS simplifies setup and streaming. With its elegant design, the Denon Home 400 is the epitome of performance and style.
Immersive listening experience, seamless convenience
Easy setup for instant listening pleasure
Whether you’re starting your day with your feel-good playlist or setting the mood in the evening—Denon Home makes great sound easy. The wireless smart speakers connect instantly to your device, so you can stream directly from your favorite music services or the HEOS app.
Hear the difference with Denon
Every Denon Home product is precisely tuned in Japan by the Denon Soundmaster. The result is a rich, detailed sound that fills your room and makes every song come alive.
Design that enhances your space
Denon Home speakers look just as good as they sound. Not only do they deliver outstanding sound, but they also enhance the look of any room.
Powered by HEOS
As the heart of the Denon ecosystem, HEOS brings your music and devices together in one easy-to-use app. Setup takes just a few minutes, and operation is a breeze. Through the app, you can stream songs from your favorite music services, adjust sound settings, or add speakers at any time.
Stereo Pairing
Every Denon Home Smart Speaker delivers stereo sound and Dolby Atmos Music, but pairing two speakers as a stereo pair creates an even more immersive and captivating listening experience.
A system that grows with you
For flexible music listening throughout your home, you can group your speakers or create zones. The choice is yours: listen to the same music everywhere or play a different song in every room.
Source: www.denon.com
Safety Instructions
D&M Europe B.V.
Oude Stadsgracht 1, 5611 DD Eindhoven , Niederlande
Email: info@denon.de
Recommendations
We have many combinations of HiFi devices in our stores in test, our recommendation harmonize in the best possible way. Promised!
Downloads
Technical Information
| Device type: | Network speakers |
|---|---|
| Width: | 30,0 cm |
| Height: | 21,9 cm |
| Depth: | 15,0 cm |
| Weight: | 4,2 kg |
| Standard colour: | Black |
| Color: | Black |
| Scope of delivery: | Denon Home 400, Quick Start Guide, Safety Instructions, EU power cable, UK power cable |
| Manufactured in: | Japan |
| Construction: | Stereo loudspeaker |
| App control: | Yes |
| Operation on the device: | Touch control panel |
| Voice control: | Yes |
| USB inputs: | 1x USB type C |
| WIFI: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| AirPlay: | Yes |
| Jack inputs: | 1x 3.5 mm jack |
| AirPlay wireless standards: | AirPlay 2 |
| Siri: | Yes |