in-akustik Premium MP3 Audio Cable
Available, delivery time: 1-3 working days *
€24.99 Incl. VAT plus shipping
07171 87 12 0
Product
High-quality, double-shielded audio cable with solid conductors for connecting an MP3 player (e.g. iPod), a smartphone or tablet, a laptop or PC to an amplifier or AV receiver or to the active speakers of our nuPro series.
- Double shielding
- Solid ladder
- Mini 3.5 mm jack plug
- 24k gold plated contacts
- Colour: White
Safety instructions
in-akustik GmbH & Co. KG
Untermatten 12-14, 79282 Ballrechten-Dottingen, Deutschland
Email: service@in-akustik.de Phone: +49 (0) 7634 5610-0
Fits to this
We not only offer accessories, but also the matching products that can be used with the accessories.
Our recommendations
Not the right one? We recommend taking a look at related products that you might like.
Downloads
Technical information
| Device type: | Audio cable |
|---|---|
| Weight: | 0,1 kg |
| Packaging dimensions (W x H x D): | 19,0 cm x 11,0 cm x 3,0 cm |
| Shipping weight: | 0,1 kg |
| Scope of delivery: | 1x mini jack to cinch cable |
| Manufactured in: | China |
| Length: | 1,5 m |
| Cable shielding: | 2-fold |
| Material: | High-purity OFC copper |
| For use for: | Stereo |
| Connection type: | TOSLINK |
| Compatible with: | Active loudspeakers, amplifiers |